Csillagászati és Természettudományos Tevékenység a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban

A Terkán Lajos Csillagvizsgáló már sok évtizedes múlttal rendelkezik Székesfehérvár város történetében. Lelkes csapatunk számos természettudományos és ismeretterjesztő illetve ahhoz kapcsolódóan egyéb érdekes és hasznos tevékenységet végez. Ezen az oldalon szeretnénk bemutatni csapatunkat és hogy mi mindennel foglalkozunk. Naprakész információkat a Facebook oldalunkon találhatsz.

Szakkör

Heti rendszerességgel tartunk szakkört (hétfőn és pénteken) a Terkán Lajos Csillagvizsgálóban aminek jelenleg a Székesfehérvári Közösségi és Kultúrális Központ ad helyet. Itt a csillagász témák mellett gyakran foglalkozunk fizikai és matematikai kérdésekkel is.

Távcsöves bemutatók

A Terkán Lajos Csillagvizsgálóban egy igazi különlegességnek számító távcső talált otthonra. 30cm-es tükrét kézzel csiszolta Kulin György csillagász, akit a magyar amatőrcsillagászat atyjának is tekinthetünk. A távcsöben a Napot, bolygókat, mélyég objektumokat tudunk megfigyelni, amik még a városi környezetből is szép látványt nyújtanak.

Tábor

Évente nyári tábort szervezünk, ahol éjszakai meteor megfigyelés, távcsövezés, fényképezés mellett mappali kirándulások, előadások és kultúrális programok is szerepelnek.

Rendezvények

Természetesen van élet a Terkán Lajos Csillagvizsgálón kívül is. Részt veszünk városi rendezvényeken mint például a civil nap, illetve magunk is szervezünk bemutatókat a város területén vagy meghívásra akár más városban is.

Szakmai kapcsolatok

Részt veszünk különféle rendezvényeken, mint például Planetáriumok és Bemutató Csillagvizsgálók Szerepe az Oktatásban Konferencia és Workshop, látogatás az MCSE Csillagtanyán és a Tatai Napórás Találkozó.

Projektek

Különféle egyéni projektek során készítettünk különféle szimulációs programokat például a különféle távcsőtükrök sugármenetének bemutatására vagy az exobolygók átvonulása során történt fényességváltozás kiszámítására. Klasszikus fizikai méréseket is felelevenítünk, ebbe beletartozik a kísérleti eszköz megépítése, a mérés elvégzése és kiértékelése. Például az Eötvös inga, Foucault inga és a Cavendish kísérlet is ezek közé tartozik. Szintén egy megvalósult projekt az égbolt feltérképezése "botméterrel". Jövőbeli terveink közé tartozik a falra erősíthető nagyméretű sík napóra készítése illetve a Nap geomágneses viharainak mérése.

Csapatunk

A szakkör működését és a szakmai színvonalat jól képzett csapatunk biztosítja:
Dr.Hudoba György fizikus
Keserű Norbert űrmérnök
Banc Roland villamosmérnök
Kötél László csillagász
Kiss Attila mérnök informatikus